طلبه راهی
به نظر من طلبگی فقط طلب علم نیست طلب عشق هم هست
درباره وبلاگ


بعد از چهار پنج سال جستجوی دانش و دانش آموختگی در دانشگاه با همه خاطرات تلخ و شیرینش ؛ شش سال قبل وارد حوزه شدم برای طلب علم و معرفت و هر روز بیشتر از دیروز طعم شیرینش را حس می کنم...

اکنون در قم زندگی می کنم و مدتی است که مفتخر به پوشیدن لباس مقدس روحانیت شده ام ، باشد که سرباز خوبی باشم...

در گذشته در وبلاگ تا بی نهایت... مطلب می نوشتم لینک را در قسمت پیوندهای وبلاگ گذاشته ام...

...راه دراز است و فرصت کم پس باید حرکت کرد و راهی شد

مدیر وبلاگ : صادق سرمست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سرباز حقیقی یا دشمن بیگانه؟
اینفوگراف زیبایی دیدم که به زیبایی تفاوت دو فرهنگ و دو تربیت خوب و بد را به تصویر کشیده بود.
از توضیح و بازگویی آنچه که در تصویر هست پرهیز می کنم ولی دوستان خوبم را به دقت در دونکته تشویق می کنم.
اول: به کلاه های سمت راست و چپ دقت کنید. در تربیت ایرانی اسلامی کار و عمل جز لاینفک و جدا نشدنی زندگی است
دوم:شخص سمت راستی در اوقاتی که مشغول کار نیست اولا نهج البلاغه به دست گرفته ثانیا کتابهای خوبی در قفسه دارد برای مطالعه اما شخص سمت چپی در بازی اعتیاد آور مجاز عمر تلف می کند و سیگار و تخدیر و از مطالعه هم خبری نیست.

سرباز حقیقی

لینک سایت حضرت آقا برای دانلود پوستر بزرگ http://farsi.khamenei.ir/photo-album?id=33040
نوع مطلب :
برچسب ها : نهج البلاغه، کتاب، سرباز، افسر جنگ نرم، اینفوگراف،
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 31 اردیبهشت 1395
صادق سرمست
در باره سبک زندگی سخن های بسیاری می توان گفت و سوالات بی شماری می توان پرسید. سبک زندگی همان طور که از اسمش پیداست بناست شیوه زندگی ما را به تصویر بکشد.

تصور کنید من صبح از خواب بیدار می شوم تا شب. چه می کنم؟ چه می خورم؟ چه کاری ؟ چه تفریحی؟ چه مطالعه می کنم؟ به چه فکر می کنم؟...و از این دست سوالات بسیار است. از طرفی دیگر تصور کنید از لحظه به دنیا آمدنم تا لحظه جان دادن چه سیری و منطقی بر زندگی من حاکم است؟ آیا این زندگی برنامه ای دارد؟ آیا هدفی دارد؟ آیا برای روز های مختلف برنامه های مختلف دارم؟ برای روز های خاص برنامه های خاص دارم؟ کی ازدواج کنم؟ با چه کسی ازدواج کنم؟

این ها در بعد شخصی ولی می دانید انسان موجودی است که خواسته یا نا خواسته اجتماعی است ای موجود اجتماعی چگونه باید در اجتماع زندگی کند؟ با خویشانش چگونه رفتار کن؟ با دوستانش چگونه؟ حقوق همسایه چیست؟ چگونه معامله کند؟ وظیفه اش نسبت به حکومت چیست؟ و...
مفاتیح الحیات
یکی از کتاب هایی که به طور جامع درباره سبک زندگی یک مسلمان صحبت کرده کتاب مفاتیح الحیاه حضرت آیت الله جوادی آملی است.
این کتاب پنج بخش دارد
اول: تعامل انسان با خود
دوم:تعامل انسان با همنوعان
سوم:تعامل مردم و نظام اسلامی
چهارم:تعامل انسان با حیوان
پنجم:تعامل انسان با محیط زیست
و خاتمه شامل برخی موضوعات مثل مناسبتهای خاص

به نظر میرسد که تعامل انسان با خدا بر همه این فصول حاکم است.چراکه فصول و بخش های مختلف کتاب برگرفته از آیات قرآن و احادیث معصومین است و طبق فرامین خداست. مفاتیح الحیاه را بزرگان جلد دوم مفاتیح الجنان نام داده اند. مفاتیح الجنان کلید بهشت است و شامل ادعیه فروان و نورانیی است که انسان در شرایط مختلف و مناسبتهای مختلف می تواند بوسیله آن به خدا نزدیک شود. و مفاتیح الحیاه کلید زندگی خدایی و طریق بندگی در جای جای زندگی است.

نوع مطلب :
برچسب ها : مفاتیح الحیاه، جوادی آملی، سبک زندگی، برنامه،
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 27 اردیبهشت 1395
صادق سرمست
بنا ندارم بادیگارد حاتمی کیا را نقد کنم. چون من منتقد سینما نیستم.
ولی باید بگم بادیگارد حاتمی کیا جز معدود فیلم هایی است که با دیدنش راضی از سینما بیرون آمدم. نقد های منتقدین در برنامه هفت را خواندم بر خلاف کارشناسان آن برنامه بنده معتقد نیستم که حاتمی کیا در بادیگارد در تردید است و دچار دوگانگی شده است. شما اگر به سیر صحبت های نقش اصلی فیلم یعنی حیدر که پرویز پرستویی خیلی قشنگ از پس آن بر آمده توجه کنید می بینید که یک سیر منطقی آشکار دارد و خیلی صریح و بی پرده عقایدش را می گوید. چون قصد تعریف قصه فیلم را ندارم گذاره های مد نظر را نمی گویم فقط اشاره می کنم که حیدر تفاوت بین سیاسی های خودی و غیر خودی را خوب درک می کند و در برخی سکانس ها به صراحت به زبان می آورد.
اطرافیان بادیگارد - حیدر- بعضا دچار شک و تردید می شوند و مرز بین وظیفه و مسیولیت و عقیده را درک نمی کنند ولی حیدر تفاوت بین کار با عقیده و کار بی عقیده را خیلی خوب درک می کند و در عمل به خانواده و همکاران نشان می دهد هر چند به نظر می رسد در انتقال به نسل بعد- فرزندان حیدر- می شد بهتر این مفاهیم منتقل شود.

متاسفانه منتقدی در برنامه هفت کیفیت بالای فیلم و تکنیک های سینمایی به کار گرفته شده در فیلم را به عنوان تقلید و سعی برای جذب مخاطب مطرح می کند ولی بنده مخالف این نظر هستم بادیگارد هم به لحاظ تکنیک در اوج است و هم محتوایی قوی دارد که حتی منتقدین قادر به درک آن نیستند! به نطر می رسد که تکنیک فیلم همچون مرکبی رهوار مفاهیم فیلم را به دوش گرفته و با خود جلو می برد. اتفاقا چون شغل و مسیولیت حیدر در فیلم محافظت از شخصیت ها است طبیعی است که با صحنه های اکشن مواجه شویم.ظاهرا منتقدینی که در برنامه هفت حضور پیدا کرده اند نتوانسته اند مفاهیم بلند فیلم بادیگارد که همان کار تفاوت کار با عقیده و کار به خاطر مزد را درک کنند.

جناب فراستی به نکته ای اشاره کردند که بادیگارد- حیدر- فردی جدا افتاده از سیاست مداران و مردم است. من با این حرف موافقم ولی برخلاف جناب فراستی این را نقطه ضعف نمی بینم به خصوص آنجایی که تفاوت حیدر با سیاست مداران مرعوب غرب و تجمل گرا با ظرافت به تصویر کشیده می شود.اما جدا افتادن یک فرد امنیتی از مردم چیز غریبی نیست و خیلی طبیعی است که یک محافظ شخصیت های سیاسی و و فرد امنیتی کمترین ارتباط را با مردم داشته باشد و زد و خورد پارک هم اتفاقا جایی است که بادیگارد برای محافظت از ناموسش-مریلا زارعی- و همسر بادیگارد هم برای یک دغدغه اجتماعی وارد در گیری می شوند. و اتفاقا خیلی باور پذیر و منطقی به نظر می رسد.

نکته آخر شباهت حیدر به حاج قاسم سلیمانی است گویی فیلم تقدیم شده به مدافعانی که مظلومانه از سرزمینشان دفاع می کنند و حتی سیاستمداران که اداره کنندگان نظام جمهوری اسلامی هستند قادر به درک اهداف بلند این مدافعان نیستند!
نوع مطلب :
برچسب ها : بادیگارد، محافظ، حاتمی کیا، نقد فیلم، سیاست مدار مرعوب، قاسم سلیمانی، درک،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 25 اردیبهشت 1395
صادق سرمست
چند وقت قبل در وبلاگ یکی از دوستان مطلبی دیدم پیرامون گذشتن دوره وبلاگ نویسی و اینکه اخیرا شبکه های پیام رسان موبایلی خیلی جذاب تر هستند و کسی دیگر در وبلاگ نظر نمی گذارد و الخ

گذشته از اینکه این مطلب تا حدودی درست است اما به نظر می رسد که وبلاگ نویسی فوایدی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
اولا همه دسترسی به شبکه های موبایلی - واتساپ و تلگرام و وایبرو...- ندارند . خیلی از دوستان و مردم را می شناسم که به دلایل مختلف مثل مضرات شبکه های موبایلی و یا صهیونیستی بودن برخی یا خیلی از این شبکه ها یا عدم توانایی خرید گوشی هوشمند و ... از این شبکه ها استفاده نمی کنند ولی اینترنت که محیط وبلاگ است دسترسی بیشتری دارد.
ثانیا فضای شبکه های مجازی فضای مختصر گویی است ولی در وبلاگ می شود به تفصیل در مورد مسایل مختلف صحبت کرد.
ثالثا مطالب وبلاگ در اینترنت ذخیره می شوند و می توانند مرجع علمی باشند!

به اینجای بحث که رسیدیم می خواهم درباره انواع وبلاگ ها صبحت کنم

بعضی وبلاگها خیلی جدی و خشک هستند و مطالبشون این چنین است:
بفرمایید فروردین شود اسفندهای ما جامعه باید چنین شود مردم از چراغ قرمز رد نشوند تورم کاهش یابد الخ

بعضی وبلاگ ها شرح حال نویسی هستند البته به شکل سخیفش:
امروز صبح از خواب بیدار شدم حال نداشتم مو هام رو شونه کنم حال چایی درست کردن هم نداشتم چایی سرد گلم - مثلا شوهرش رو میگه- رو خوردم و کلی کار کردم الخ

بعضی وبلاگ ها انگار می خواهند رکورد مینیمال نویسی رو بشکونند:
امروز صبح خوبم -این کل مطلبشونه!-

بعضی وبلاگ ها هم انگار مقید هستند که از الفاظ رکیک استفاده کنند که مثال این ها قابل نوشتن نیست.

بعضی وبلاگ ها هم همش درباره شکست عشقی و پریشانی و این چیزها می نویسند معمولا پس زمینه تیره دارند و تصاویر عشقولانه و اینکه چرا ولم کردی و ...

البته وبلاگ های خوب هم کم نیستند.
برخی وبلاگ های عمومی - از نظر نوع مطالب- هستند که مطالب خوبی دارند برخی وبلاگ ها هم تخصصی هستند مثلا وبلاگ تخصصی عکس یا طنز یا شعر یا وبلاگ های تخصصی علمی در رشته ها و گرایش های مختلف.

آنچه مهم است این است که در هر فضایی هستیم از امکانات اون فضا بهترین استفاده را بکنیم برای خدمت به دین و علم و فرهنگ و هنر جامعه و صد البته ضوابط دینی  و عرفی را هم رعایت کنیم .
نوع مطلب :
برچسب ها : وبلاگ، شبکه های موبایلی، واتساپ، تلگرام، انواع وبلاگ نویسی، طنز، شعر،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395
صادق سرمست


 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو