طلبه راهی
به نظر من طلبگی فقط طلب علم نیست طلب عشق هم هست
درباره وبلاگ


بعد از چهار پنج سال جستجوی دانش و دانش آموختگی در دانشگاه با همه خاطرات تلخ و شیرینش ؛ شش سال قبل وارد حوزه شدم برای طلب علم و معرفت و هر روز بیشتر از دیروز طعم شیرینش را حس می کنم...

اکنون در قم زندگی می کنم و مدتی است که مفتخر به پوشیدن لباس مقدس روحانیت شده ام ، باشد که سرباز خوبی باشم...

در گذشته در وبلاگ تا بی نهایت... مطلب می نوشتم لینک را در قسمت پیوندهای وبلاگ گذاشته ام...

...راه دراز است و فرصت کم پس باید حرکت کرد و راهی شد

مدیر وبلاگ : صادق سرمست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بی دردی و بی و بی تفاوتی یکی از بلاهایی است که می تواند گریبان گیر جامعه بشود. تصور کنید بچه خردسالی را که به پرتگاهی نزدیک می شود انسان عاقل با دیدن بچه اولین کاری که می کند او را بغل می گیرد و مانع حرکت او می شود. همچنین است اگر انسان شخص نابینایی را ببیند که به چاهی نزدیک می شود
اگر بینی که نا بینا و چاه است            اگر خاموش بنشینی گناه است

اتفاقاتی که در جهان پیرامون ما رخ می دهد هر چند در ظاهر ربطی به ما نداشته باشد اما انسان دقیق می تواند این ربط را درک کند. مثالش هم اینکه اگر در قایقی کسی زیر پایش را سوراخ کند دیگران حق دارند ولو با اعمال زور جلو این کار را بگیرند چون نادانی و حماقت یک فرد جان چند نفر را به خطر می اندازد.

در دین مبین اسلام بر عدم بی تفاوتی تاکید شده و امر به معروف و نهی از منکر و جهاد و بسیاری از احکام اجتماعی اسلام برای جلوگیری از بی تفاوتی و اصلاح نظام اجتماعی در جامعه اسلامی است. تصور کنید دختر یا زنی را که بی حجاب و با ظاهری زننده در جامعه حاضر می شود. این شخص همچون نا بینایی است که دارد به سمت چاهی خطرناک می رود که خود از آن بی خبر است چنین شخصی را آسیب ها مختلفی تهدید می کند. بر هر مرد و زن عاقلی واجب است که این خطر را به او گوشزد کنند و جلوی اورا بگیرند . از طرف دیگر این فرد برای جوانان و مردان ایجاد خطر می کند و نمی تواند بگوید تو چشمت را ببند. خدا به ما چشم داده تا از آن برای طی مسیر و نگاه به نعمات و مناظر زیبا استفاده کنیم ولی فرد بی حجاب با دریدگی و بی حیایی نفس جوان را مورد حمله و آزار قرار میدهد.
البته موضوع حجاب مختص خانم ها نیست مردان و پسران هم باید پوشش متناسب با عرف جامعه اسلامی را بر تن کنند.

در مسایل کلان تر هم همین است. مسایل سیاسی و انتخابات مختلف و اتفاقات داخلی و خارجی با چند جمله غلط مثل سیاست پدر مادر ندارد و ... انسان را تشویق به بی تفاوتی می کنند. عجیب است مسلمان های کشور های مختلف از یمن و فلسطین گرفته تا پاراچنار و میانمار قتل عام می شوند آن وقت ما بگوییم آنها به ما ربطی ندارند مگر ما ملتی نیستیم که سعدی در آن زندگی می کرده و به زبان ما شعر گفته که بنی آدم اعضای یک پیکرند؟ چرا مسلمان نیجریه ای درد می کشد و ما دردمان نمی گیرد؟؟
متاسفانه دیده می شود برخی هستند که ظاهر مذهبی دارند ،برای امام حسین هم گریه می کنند ،اما خشکه مقدسی آنها مانع از فهم حقایق می شود. نمی فهمند که اگر امام حسین الان بود ساکت نمی نشست تا شیعیان مسلمانان و مظلومان در جهان تکه تکه بشوند.
به تصویر زیر دقت کنید جملات جناب رحیم پور ازغدی واقعا تامل بر انگیز است

بی دردی
نوع مطلب :
برچسب ها : بی دردی، بی تفاوتی، مسلمانی، امربه معروف، نهی از منکر، جامعه اسلامی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 19 اردیبهشت 1395
صادق سرمست
ما هر روز در اذان بار ها می گوییم و می شنویم "اشهد ان محمد رسول الله "صلی الله علیه و آله و یا در تشهد نماز می گوییم "اشهد ان محمد عبده و رسوله" همچنین در قرآن کریم در سوره فتح آیه 29 "محمد رسول الله والذین معه اشدا على الكفار رحما بینهم" و نمونه های بسیاری که در اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله ، رسول الله خطاب شده ؛ ترجمه عبارت رسول الله آنچنان که معلوم است فرستاده خدا یا پیامبر خدا است.

متاسفانه در ادبیات فارسی در چند دهه اخیر عبارت پیامبر اسلام استفاده می شود. ترجمه و برگردان عربی پیامبر اسلام رسول الاسلام است .جستجو در متون اسلامی نشان می دهد که چنین عبارتی هرگز برای حضرت محمد صلی الله علیه و آله استفاده نشده چراکه لفظ پیامبر اسلام یا فرستاده اسلام معنای درستی ندارد . اسلام خود پیامی است که حضرت محمد صلی الله علیه و آله از طرف خداوند مامور به ارسال آن بوده است. اساسا پیامبران رسولان و فرستاده ها خداوند هستند و دین پیام آنها است و ما با لفظ پیامبران الهی ایشان را یاد می کنیم.

ظاهرا عبارت پیامبر اسلام ترجمه شده برخی متون غربی بوده و آنها چون پیامبری حضرت محمد صلی الله علیه و آله را قبول نداشته اند از این عبارت استفاده کرده اند!

ما که مسلمان هستیم و اعتقاد به پیامبری حضرت محمد صلی الله علیه و آله نباید از عبارت پیامبر اسلام استفاده کنیم کما اینکه یک مسیحی به حضرت مسیح علیه السلام نمی گوید پیامبر مسیح؛ یا لفظ پیامبر یهود برای حضرت موسی علیه السلام استفاده نمی شود.

محمد رسول الله
نوع مطلب :
برچسب ها : پیامبر خدا، رسول الله، محمد، صلی الله علیه و آله،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 18 اردیبهشت 1395
صادق سرمست
هر وقت بحث خرید کالای ایرانی و تولیدات ملی می شود برخی در جواب می گویند کالای ایرانی به پای کالای خارجی نمی رسد و یا آن کیفیت را ندارد!

اولا که این حرف عمومیت ندارد چرا که در خیلی از موارد کالای ایرانی یا کیفیت بهتر دارد یا هم تراز نمونه خارجی است.

ثانیا در پوشاک و کفش و برخی دیگر از کالاهای تولید داخل دیده شده کالا را به بیرون از کشور می برند و مارک شرکت خارجی می خورد و باز بر می گردد به عنوان کالای خارجی فروخته می شود یا امثال این کالا ها در  داخل کشور تولید می شوند ولی مارک خارجی می خورندو بعضا تولید کننده می گوید اگر این کار را نکنیم جنسمان فروش نمی رود. و آیا این مریضی نیست؟؟ چرا کالایی که کیفیت دارد چون تولید ایران است فروش نمی رود؟ چرا بعضی مشتری ها و بعضی فروشنده ها دنبال اجناس خارجی هستند آن هم در کیفیت برابر؟؟؟ به نظر می رسد با یک مریضی خطرناک مواجه هستیم! در این مریضی بعضی مردم افتخار می کنند به اینکه مثلا مداد من یا خودکارم یا شلوارم یا ... خارجی است.

ثالثا مشکل دیگر مسیله برند و مارک است. بارها دیده ام که کالایی صرفا به خاطر اینکه مارک است با مربوط به برند خاصی است فوق العاده گران تر از کالای مشابه است .از آن بد تر دیده می شود که کالای مارک یا برند خاص با کیفیت کمتر از کالایی غیر مارک است ولی قیمت گران تری دارد. این هم یک مرضی است که چیزی صرفا به خاطر اینکه مربوط به مارک و برند خاصی است مطلوب مشتری باشد هر چند قیمتی کزاف داشته باشد.

توصیه ای به تولید کننده های بزرگ دارم.
گاهی تولید کننده های بزرگ یا کارفرمایان_ توجه داشته باشید بزرگترین اصلی ترین تولید کننده و مصرف کننده کشور دولت است_ در حالی که نمونه داخلی با کیفیت وجود دارد به سمت نمونه های خارجی بی کیفیت می روند به خاطر قیمت پایین تر در حالی که به این نکته توجه ندارند که این دام شرکت ها و بازاریاب های خارجی است.
شرکت خارجی در فضای رقابت جنسی با کیفیت کمتر و ارزان تر ارایه می دهد تا تولید کننده و سازنده به سمت او برود مثلا در قطعات یدکی .در این میان وقتی تولید کننده داخلی توان رقابت را از دست داد و رو به تعطیلی رفت همان شرکت خارجی کالا خود را بدون کیفیت و با قیمت بیشتر ارایه می کند چون فضای رقابت را کشته.
این زوری می شود که مثلا خودرو ساز داخلی با خرید قطعات چینی بی کیفیت و ارزان هم سر مشتری کلاه گذاشته هم تولید کننده و قطعه ساز داخلی را ورشکست کرده!!

نوع مطلب :
برچسب ها : کالای ایرانی، تولید ملی، برند، اقتصاد مقاومتی، تولید کننده، کیفیت، مریضی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395
صادق سرمست


 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو