طلبه راهی
به نظر من طلبگی فقط طلب علم نیست طلب عشق هم هست
درباره وبلاگ


بعد از چهار پنج سال جستجوی دانش و دانش آموختگی در دانشگاه با همه خاطرات تلخ و شیرینش ؛ شش سال قبل وارد حوزه شدم برای طلب علم و معرفت و هر روز بیشتر از دیروز طعم شیرینش را حس می کنم...

اکنون در قم زندگی می کنم و مدتی است که مفتخر به پوشیدن لباس مقدس روحانیت شده ام ، باشد که سرباز خوبی باشم...

در گذشته در وبلاگ تا بی نهایت... مطلب می نوشتم لینک را در قسمت پیوندهای وبلاگ گذاشته ام...

...راه دراز است و فرصت کم پس باید حرکت کرد و راهی شد

مدیر وبلاگ : صادق سرمست
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حتما شنیدی طلبه ها درس خارج می خوانند؟
درس خارج چیست؟ خارج از چیست؟ آیا درس خارج خواندن یا درس خارج دادن امتیازی دارد؟

سیستم آموزشی دو حالت می تواند داشته باشد ؛ یا موضوع محور باشد یا متن محور.
در سیستم آموزش متن محور یک کتاب آموزشی تعیین می شود و استاد موظف است آن کتاب را تدریس کند و در پایان بر اساس آن کتاب از دانش آموز یا دانشجو امتحان گرفته خواهد شد.مدارس و برخی دانشگاهها مثل دانشگاه پیام نور نیز متن محور هستند و کتاب های خاصی برای تدریس و امتحانات در نظر گرفته شدند.

در سیستم آموزشی موضوع محور استاد باید موضوع علمی که تعیین شده را تدریس کند و برای این کار می تواند از کتب و منابع مختلف استفاده کند. اکر دانشگاههای ما موضوع محور هستند و استاد موضوع و سر فصل تعیین شده را آموزش می دهد و به کتب و جزوات مختلف هم ارجاع( رفرنس) می دهد.

سیستم آموزش حوزه های علمیه دو بخش است؛
بخش اول ده پایه که معمولا در ده سال خوانده می شود و "سطح" گفته می شود. این بخش متن محور است یعنی استاد متون آموزشی حوزوی را تدریس می کند و در پایان همان کتب مبنای امتحانات طلاب است.
بخش دوم "خارج" که محدودیت زمانی نداردو ممکن است سالها به طول بیانجامد. این بخش موضوع محور است و استاد نظرات خودش را ارایه می دهد. در واقع درس خارج یعنی خارج از متن و کرسی نظریه پردازی است و طلاب هم روش های تفقه و استنباط حکم را آموزش می بینند و همنظرات استاد را با نگاه موشکافانه نقد می کنند.

مجتهد کیست و اجتهاد چیست؟
اجتهاد روش استنباط حکم است که هدف اصلی سیستم آموزشی حوزه ، آموزشِ این روش استخراج و استنباط حکم از متون و منابع دینی -یعنی قرآن و روایات- به طلاب است و مجتهد کسی است که این توانایی را دارد و می تواند از منظر دین درباره موضوعات مختلف سخن بگوید.

اما سوال اینجاست که ارتباط درس خارج و اجتهاد چیست؟
آیا کسی که درس خارج را تدیس می کند مجتهد است؟
از آنجایی که درس خارج کرسی نظریه پردازی است و طلابی که در این سطح در درس شرکت می کنند خود مجتهد یا نزدیک به اجتهاد هستند مدرس نیز باید مجتهد باشد ولی برپایی درس خارج به تنهایی نشان دهنده اجتهاد نیست چون ممکن است کسی با ادعای اجتهاد کرسی درس خارج داشته باشد و افرادی هم پای درس استاد بنشینند ولی ادعا صداقت لازم را نداشته باشد و شاگردان هم سطح علمی تشخیص صلاحیت استاد را نداشته باشند.

این روزها بحث خبرگان رهبری و ثبتنام کاندیداها داغ است یکی از شروط کاندیداتوری در مجلس خبرگان اجتهاد است. طبق قانون مرجع تشخیص اجتهاد کاندیدها فقهای شورای نگهبان هستند. فقهای شورای نگهبان شش نفر هستند که مجتهد هستند.
از طرف دیگر اجتهاد یکی از شروط کاندیدا هاست و شروط دیگری نیز لازم است مثل اعتقاد به نظام اسلامی و بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز و...
ممکن است شخصی با وجود دارا بودن قوه اجتهاد شروط دیگر را نداشته باشد و صلاحیتش تایید نشود.
نوع مطلب :
برچسب ها : اجتهاد، خارج، درس خارج، خبرگان، سطح، سیستم آموزشی حوزه،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 دی 1394
صادق سرمست


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic